Samovyšetrenie prsníkov si robí len 10% žien, zachrániť pritom môže váš život

Rakovina prsníka je najčastejšou príčinou úmrtia u žien. Je to veľmi smutná a ťažká téma, ale je naozaj veľmi potrebné o nej hovoriť, pretože v mnohých prípadoch by sa dalo tomu najhoršiemu predísť. Práve o tom je Pink október, medzinárodný mesiac povedomia o rakovine prsníkov.

Včasná diagnostika je kľúčová

Posledné roky bohužiaľ choroba postihuje stále viac aj mladé ženy. Podľa dostupných informácií má na Slovensku každá piata žena v čase diagnostiky menej ako 50 rokov. Mnohé z nich bohužiaľ na svoje ochorenie prídu až v čase, kedy je už choroba vo veľmi pokročilom štádiu. Včasnou diagnostikou je možné úplné vyliečenie. Aj preto je potrebné hovoriť o samovyšetreniach prsníkov, vďaka ktorým môžeme ochorenie zachytiť včas.

 

Ako na samovyšetrenie prsníkov?

Samovyšetrenie odborníci odporúčajú robiť ženám už od dvadsiateho roku života, a to každé tri mesiace. Po tridsiatke by si každá žena mala robiť samovyšetrenie každý mesiac. Najvhodnejšie je robiť ho tretí alebo štvrtí deň po skončení menštruácie.

Postup samovyšetrenia:

  1. Pohľadom: Vyzlečte sa a prezrite si svoje prsia v zrkadle. Sledujte akékoľvek nápadné zmeny na pokožke. Začervenania alebo stiahnutie pokožky. Zdvihnite obidve ruky a opäť sa snažte všímať si prípadné abnormality.
  2. Prehmatom: Bruškami prstov si krúživými pohybmi postupne prehmatajte oba celé prsníky a pokračujte až k oblasti pod pazuchou. Opäť si pritom všímajte nápadné zmeny, ktorými môžu byť hrčky alebo zhrubnutia. Tento spôsob prehmatu vykonajte rovnakým spôsobom aj v ľahu.

Abnormality nemusia znamenať to najhoršie

Tkanivo prsníkov môže mať rôznu štruktúru, môžete nahmatať drobné hrčky, ktoré sú tukové, prípadne aj hrčky, ktoré sú nezhubné. Ak pri samovyšetrení nájdete nejakú abnormalitu, nepodliehajte panike a objednajte sa ku svojmu gynekológovi. V drvivej väčšine prípadov sa jedná o „planý poplach“, no potom sú tu práve tie prípady, kedy si vďaka samovyšetreniu môžete zachrániť život.